CICERONE IONITOIU (detinut politic* inchisoare ) LE MARTYRE DE L'EGLISE EN ROUMANIE, 1986


Descriere
Raporteaza produsVânzatorul este direct răspunzator pentru produsul afișat în această pagină.
Specificatii
STARE BUNA
FORMAT ABECEDAR
NR PAG:190
1986
Cicerone Ionițoiu (n. 8 mai 1924, Craiova – d. 26 ianuarie 2014, Paris) a fost un scriitor român, deținut politic în închisorile comuniste din România.
În „dosarul” său există două sentințe de condamnare la temniță, una din 1950 și alta din 1962.[6] Cicerone Ionițoiu a fost condamnat la 26 de ani de închisoare pentru „vina” de a fi făcut parte din conducerea organizației de tineret a Partidului Național-Țărănesc. Din aceștia și-a petrecut 10 ani prin penitenciare și lagăre de exterminare.[7]
În 1979, la intervenția președintelui de atunci al Franței, Valéry Giscard d'Estaing, a fost lăsat să plece din România și să se stabilească în Franța.[7]
După Revoluția din 1989 a început alcătuirea unei enciclopedii cu numele celor care au murit în închisorile comuniste. Munca sa se găsește pe situl web Procesul Comunismului și a fost citată laudativ de către Fundația Academia Civică, numele strânse fiind inscripționate pe monumentul numit Spațiu de Reculegere și Rugăciune din cadrul Memorialului de la Sighet.
Modalitati de livrare si plata
LIVRARE
In Bucuresti
-
- Predare personala - PIATA UNIVERSITATII in max. 5 zile lucratoare
-
- Prin Curier rapid - 15 Lei in max. 6 zile lucratoare
In Romania:
-
- Prin Curier rapid - 20 Lei in max. 6 zile lucratoare
PLATA
- - La predare
- - Ramburs
Politica de retur
- - Produsul nu se poate returna.
Spune-ti parerea acordand o nota produsului